Bahçe Toprağı

bahçe toprağı - izmir bahce topragi bagce topragi turleri - Bahçe Toprağı

Bir süre önce; Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle bu günlerde evlerimize kapandık. Daha doğrusu çoğunlukla evlerimizde vakit geçirmeye başladık. Ev işlerine ağırlık verdiğimiz şu günlerde herkes kendi evinde, avunacak, vakit geçirecek bir şeyler buluyor. Bahçesi olanlar ekip biçiyor, toprakla uğraşıyor. Bahçesi olmayanlar ise balkonlarda yada saksıda bir şeyler yetiştirmeye çalışıyor. Özellikle bu mevsimde ekip biçme işleri, bahçe etkinlikleri gözle görülür şekilde artış gösteriyor. Salgın döneminde olunması da bunda önemli bir etken. Bahçelerin bakımı, onarımı tam ve doğru şekilde yapıldığı zaman gerçekten de görsel bir şölene dönüşüyor. Ve saatlerce vakit geçirilebilecek bir yer haline geliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte, bu mevsimde bahçelerde ekim ve dikim faaliyetleri artıyor. Bahçede bir şeyler ekerken yada yetiştirirken, toprak konusu çok ama çok önemli. Çünkü bahçe toprağı bahçe için hayati önem taşıyan bir konu. Peki iyi bahçe toprağı nasıl olmalı? Bahçe toprağı alırken nelere dikkat edilmeli? İşte bahçe toprağı hakkında her şey.

Toprak Türleri

Piyasada satılan üç farklı toprak türü bulunuyor; bunlar doğal bahçe toprağı ve karışımları, doğal üst bahçe toprağı ve karışımları, elenmiş hafriyat toprağı ve karışımları. doğal bahçe toprağı ve karışımları.

Doğal Bahçe Toprağı Ve Karışımları

İkinci sınıf tarım arazilerinde ki kazılar sonucunda ortaya çıkan, alt tabaka ile üst tabaka karışımı olan, nebati bir toprak türüdür. Zararlı maddeler içermemesi nedeniyle, hafriyat toprağından daha iyi ve kalitelidir. Ayrıca bu toprak; taş, ağaç parçacıkları gibi maddelerden arındırılmış olduğundan, bahçe toprağı olarak kullanmak için ideal olan toprak türlerindendir.

bahçe toprağı - izmir bahce topragi bahce topragi - Bahçe Toprağı

Doğal Üst Bahçe Toprağı

Tıpkı doğal bahçe toprağı karışımında olduğu gibi; ikinci sınıf arazilerde ki kazılarda ortaya çıkan, fakat sadece doğal üst tabaka ve alüvyon nebati toprak türüdür. Taş, bitki, ağaç parçacıkları gibi maddelerden arındırılarak temizlenir. Doğal bahçe toprağının bir özelliği de gübre ve organik madde takviyesi ile karışımlar yapılmasıdır. Bu nedenle ideal bir toprak türüdür.

İdeal Bahçe Toprağı Ve Peyzaj Alanı Toprağı Nasıl Olmalı?

Bahçe ve peyzaj alanı için ideal toprağın bazı özellikleri var. Bu özellikler; Kumlu ve milli yani geçirgen olmalı, organik maddeler ve içerdiği besinler açısından zengin olmalı, kil oranı az olmalı, çamurlaşma olmamalı, her mevsim üzerinde çalışabilmek için uygun olmalı. Bütün bu özelliklerinin dışında ideal toprağın fiziksel yapısı hakkında bilgi sahibi olmak ve toprağı çok iyi tanımak gerekir.

Çünkü ideal toprak; çakıl, kum, kil ve mil gibi maddelerden oluşur. İdeal bir toprağın yapısında bu maddelerin oranı %45’dir. Geriye kalan bölümde %25 su, %25 hava ve %2 ile %7 arasında organik maddeler bulunur. Toprakta ki minerallerin oranı, aynı zamanda toprağın yapısın oluşturur.

İdeal Toprağın Özellikleri Nelerdir?

İdeal bir toprağın özellikleri şunlardır:

 • Avucunuza aldığınız zaman yumuşak olmalıdır
 • Avucunuzda kolay bir şekilde dağılır
 • Su toprak üzerinde kolayca süzülür
 • Bahar döneminde çabuk ısınır
 • Toprak yüzeyi kabuk bağlamaz
 • Şiddetli yağmurlarda toprak üzerinde ki suyun büyük bölümünü tutar ve çok az bir kısmını dışarıya bırakır.
 • Nem oranının sürekli olarak korur
 • Hem erozyona hem de besin kaybına karşı dirençli bir yapıya sahiptir.
 • Toprağın kokusu her zaman hissedilir
 • Her daim sağlıklı ve kaliteli ürün verir.
 • İçerisinde ki mikroorganizmalar yüksek popülasyonludur.
 • Az miktarda keseklidir ve kesekler çok sert değildir.