Çim Tohumu Ekme

Çim tohumu ekme - izmir cim tohumu ekme cim ekimi - Çim Tohumu Ekme

Küreselleşme ile betonlaşan ve kat kat bina yığını olan dünyada nefes alacak ortamlar ve yeşillik kişilerin canına can katmaktadır. Bu alanlarda ağaçlar, kuşlar, böcekler, çiçekler, çim alanlar kişilerin aradıkları alanlardır. Yeşil alanlar kişilerin ruhunu okşamakta ve iç huzurunu artırarak psikolojik gelişimlerine katkısı olduğu da uzmanlarca kanıtlanmıştır. Güneşin doğumu ve yeryüzünü ısıtmaya başlamasıyla doğa da canlanmaya başlamaktadır. Çim tohumu ekme bir takım incelikleri vardır. Oldukça kolay yetişebilen ve hızlı bir büyüme kat eden çim ekmenin belirli inceliklerine sahip olduktan sonra sizlerde yeşil alanlar ile oldukça farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Çim ekmenin bazı ayrıcalıklarına değinilecek olursa şu bilgilerle ifade edilebilir.

Çim Tohumu Ekmenin Püf Noktaları

Her konuda olduğu gibi çim tohumu ekmenin de bazı ayrıcalıkları ve püf noktaları bulunuyor. Bu noktalara riayet ederek oldukça başarılı bir iş çıkarmanızın önünde bir engel kalmayacaktır. Bizlerde yılların vermiş olduğu tarımsal faaliyetlerdeki etkinliklerimiz ile bilgilerimizi paylaşmaktan kıvanç duymaktayız.

Çim tohum ekmenin ayrıcalıkları;

  • Öncelikle tohumun çürük ve içinin boş olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Ekim yapacağınız alandaki toprağın kaliteli ve gübreler ile zenginleşmiş olması verim almanızı artıracaktır.
  • Tohumu toprak ile buluştururken derin bir ekim yöntemi tercih etmemelisiniz. Oldukça sığ bir ekim çimlerin daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Her bitki gibi çimlerde güneşli alanlarda yetiştiği zaman daha kolay sonuç vereceğinden güneşli alanları tercih etmelisiniz.
  • Ekilen çimler nemli toprakta yetişeceğinden sulama hususuna dikkat etmelisiniz.

Tüm bu noktalara dikkat ederek sizlerde kısa zamanda en etkili sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Çim Ekilecek Tohumun Özellikleri

Piyasada bir çok tohum bulunuyor. Ancak bu tohumlarda kaliteli bir görüntü elde edebilmeniz açısından en iyisini seçmelisiniz. Ülkemizde satışa sunulan çim tohumları oldukça kaliteli ve güzel sonuçlar almanızı sağlıyor. Sadece alınan tohumun üzerinde son kullanma tarihini dikkate almanız sizin için yeterli olacaktır.

Çim tohumu ekme - izmir cim tohumu ekme cim tohumu ekme - Çim Tohumu Ekme

Çim Tohumu Ekilecek Toprağın Özellikleri

Çim ekeceğiniz toprağın öncelikle sürülmüş ve gün ışığında havalandırılmış olması gereklidir. Bu işlem sayesinde toprağın altında bulunan zararlı kurt ve diğer haşereler toprağın yüzeyine çıkarak kuşlar tarafından toplanır. Hemde toprak havalanmış ve güneş görmeyen taraflarda güneşlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca tohum ekme işlemi de kolaylaşacaktır. Toprak sürülürken veya tohum ekilirken gübreli ekim yapılması tercih edilmelidir. Gübre tohumun gelişiminde oldukça etkili bir ögedir. Hayvan gübrelerinden inek hatta tavuk ve güvercin gübresi de tercih edebilirsiniz.

Toprak yapınız ağır tuzlu ve kil oranı yüksek ise bunu seyretmeniz gerekmektedir. Kum ve organik maddeler içeren bir karışım ile toprağınızı harmanlama yapmanız verimi artıracaktır. Ekim yapmadan evvel toprağın üzerinden bulunan yabancı ve atık maddeleri topraktan uzaklaştırmalısınız.

Ekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekim yapacağınız alanda ne kadar çim kullanacağınızı hesaplayabilirsiniz. Metre kare hesabından 40-50 gr kadar tohum sizin işinizi görecektir. Homojen bir ekim ve görsellik elde edebilmek için yatak ve dikey ekim tercih etmelisiniz. Ekim makine veya el yöntemi ile yapılabilir. Sulama eğer otomatik sistemler ile sağlanacaksa ekim işleminden önce sulama sistemi kurulmalıdır.

Serpilen tohumların yaklaşık 2 cm bir örtü şeklinde üzeri örtülmelidir. Bu örtülme toprak,gübre ve torf üçlüsünden elde edilen karşımla kapatılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta torf maddesinin tuzlu olmaması ve bitki besini maddeleriyle zenginleştirilmiş olması hususudur.

Ekim sonrasında toprak bir silindir makinesiyle bastırılır ve sulama işlemi yapıldıktan sonra çimlerin çıkması takip edilmelidir. Yaklaşık bir hafta sonra sonuç alabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için sitemizi takip edebilirsiniz.