Yer Örtücüler

yer Örtücü - izmir yer ortuculer yer ortucu 1024x683 - Yer Örtücüler

Toprağın yorganı adıyla da bilinen yer örtücüler, her türlü doğa güzelliğine sahip, yüzey kaplamada kullanılan, rengarenk çiçek ve yeşillikle her türlü ekolojik şartlara uyum gösteren, toprağın üzerini kaplamada kullanılan bitki çeşitlerindendir.

Yer Örtücüler Nedir? Ne İşe Yarar?

Yer örtücüler, birçok mekanda rahatlıkla tercih edilebilen, çiçekli veya sade yeşil renklerde, değişkenlik gösterebilen ve her türlü renk ahengiyle etrafa estetik görüntü veren bitki örtüsünden biridir. Şehir merkezlerinde olmak üzere birçok yerde kullanılmaktadır. Yer örtücülerin estetik özelliği yanı sıra birçok faydası da vardır. Doğaya farklı bir görünüm katan yer örtücüleri, oluşturmuş oldukları muhteşem kompozisyonla insanları kendilerine hayran bırakmaktadırlar. İnsanlara huzur veren görüntüsü yanında havayı temizleme özelliğiyle de bilinir.

Yer Örtücülerin Ne Gibi Faydaları Vardır?

 • Yer örtücüler, birçok faydasıyla ön plana çıkan doğa harikasıdır.
 • Toprağın yüzeyi kapatarak muhteşem bir görsel şölen oluşturur.
 • Dört mevsim yeşil bir görüntüsü vardır.
 • Su israfını önleyen bir özelliğe sahip olan yer örtücüleri susuzluğa karşı çok dayanıklıdır.
 • Çimlendirme yöntemine karşı farklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
 • Sıcaktan ve soğuktan kolaylıkla etkilenmezler.
 • Havayı temizleme gibi bir özelliğe sahiptirler.
 • Köklerin toprağa sabitlenmesi ve sağlamlığı sayesinde her türlü erozyona karşı etkilidirler.
 • Doğanın her türlü şartlarına karşı dayanıklı olan yer örtücüler, hastalıklara ve haşerelere karşıda dayanıklıdırlar.
 • Toprağı besleme özellikleri de bulunmaktadır.
 • Yer örtücülerin boy farkları doğal ve estetik bir görsel oluşturur.
 • Arıların, kuşların ve böceklerin de istifadesini sağlayarak doğal bir görünüm meydana getirir.
 • Üretimi çok kolaydır ve yıl boyu bakımı kolaydır.
 • Maliyet olarak fazla masraf çıkarmazlar. Az bir maliyetle muhteşem görüntü ortaya çıkarılabilir.
yer Örtücü - izmir yer ortuculer yer ortuculer - Yer Örtücüler

Yer Örtücüleri Nerelerde Kullanılır?

Yer örtücüler, farklı amaçlara göre farklı alanlarda kullanılırlar. Estetik görüntü oluşturmak amacıyla genellikle belediyeler, koleksiyon bahçeleri oluşturarak çevrenin güzel görünmesini sağlarlar. Kaya bahçelerinde doğal bir görüntü oluşturmak için de kullanılmaktadır. Kırsal ya da kentsel fark etmez, açık alanlarda bulunan parterlerde kullanılırlar.

Hem iç mekanda hem de diş mekanda dekoratif olarak saksı ve duvarlarda uygulama olarak kullanılır. Avlu, teras gibi mekanların görselliğini değiştirmek için de kullanılır.

Şehirlerde bulunan beton zeminler ve kuru zeminlerin renklendirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadırlar. Bazı yerlerde çatıların yer örtücülerle kaplandığı da görülmektedir. Kiremit ya da beton yerine ter örtücülerin tercih edilmesi doğal bir güzellik oluşturmaktır. Erozyonu önleyen özelliğinden dolayı eğimli olan alanlarda daha çok tercih edilir. Belediye parklarında, çay bahçelerinde, kavşak ve yol kenarlarında da çevreye güzel bir görüntü katmak için tercih edilmektedir.

Öcü Peyzaj’ın Ne gibi Ürünleri Vardır?

Yer örtücüler sayesinde çevreye farklı ve rengarenk bir görüntü katmak bizim işimizdir. Yer örtücülerin doğayla uyumu, dayanıklılığı ve de maliyet olarak az olmasından dolayı tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Öncü Peyzaj olarak şehir içinde ki çocuk parklarını düzenliyoruz. Çocuklar için eğlenceli bir hale getirdiğimiz çocuk parklarında, çocukların rahat oynayabileceği alanları oluşturuyoruz. Her türlü ağaç ekim, dikimi, çim ekim ve sergi işini kaliteli ve tecrübeli ekibimizle yapmaktayız. Bahçe adına aklınıza gelen her türlü ürünlerimizle hizmet için yanınızdayız.

Öncü Peyzaj’ın Ne gibi Hizmetleri Vardır?

Bahçe ilaçlama, ağaç bakım ve budama işlerinizde en büyük yardımcınız biz olalım. Çim biçim ve bakımıyla, doğaya estetik bir görüntü katmak için dikey bahçe sistemlerimizle ve her türlü havuz bakımını yapmak bizim işimiz. Peyzaj adına ne varsa Öncü Peyzaj kalitesiyle sizlere sunmaya devam ediyoruz.