Çocuk Oyun Parkları

Çocuk oyun parkları - izmir cocuk oyun parklari cocuk oyun parki - Çocuk Oyun Parkları

Çocuklar için tasarlanmış oyun alanı, oyun yeri veya oyun avlusu isimleri de verilen alana çocuk oyun parkı denmektedir.

İlk Çocuk Parkı

İnsanların özellikle yerleşik düzene geçmesi anne babaların iş hayatına atılması ile çocuklarla kaliteli zaman geçirebilecekleri ve başka çocuklarla oyunlar oynayıp eğlenebileceği çocuk oyun parkları ihtiyaç haline gelmiştir.

Bu ihtiyacı ilk fark eden Charles Wicksteed kendi kasabasında tahtadan bir kaydırak icat etti. Bu kaydırak İngiltere’de Kettering Şehrinin Northhamptonshire bölgesinde Wicksteed oyun parkında bulunmaktadır. Bu park İngiltere’nin ilk çocuk parkı olma özelliğini taşıyor. Eski zamanda çocuk parkları kızlar ve erkekler diye ayrılmaktaydı. Daha sonra ortak kullanılmaya başlanmıştır.

İlk parklardan biri olarak bilinen bu oyun alanında çok fazla sayıda kişinin beraber sallandığı ekip salıncakları da bulunmaktaymış. İlk parkı bulan Charles Wicksteed Kasabasında yaşayan çocuklar için yaptığı parkı daha sonra bütün dünyaya pazarlamıştır.

Parkın Faydaları

Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi olan parkın açık alanda olanı çocukların hava ve toprak ile temas etmesi sebebi ile sağlıklıdır. Kentleşme, yoğun trafik, çocukları aşırı koruma hissi sebepleri ile çocukların evden çıkma zamanları çok azaldı. Evin içinde büyüyen hareket alanları kısıtlanan çocuklar bazı sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır.

Oyun parklarının faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Oyun parkları çocukların bedenen ve zihnen iyi hissetmesini ve gelişmesini sağlar,
  • Hareket etmek kas yapısında gelişme olmasına yardımcı olur, vücut dengesini sağlar,
  • Çocuklara yaratıcı bakış açısı sağlar,
  • Çocuklar oyunlar ile sosyalleşir, paylaşımı öğrenir.
  • Çocuklar özgürdür, eğlenir ve mutlu olur.
Çocuk oyun parkları - izmir cocuk oyun parklari cocuk oyun parklari 1 - Çocuk Oyun Parkları

Çocuk Park Malzemeleri

İlk çocuk parkı ağaçtan yapılmıştır. Bunun sebebi 1900 ‘lü yıllardaki malzeme yetersizliğinden kaynaklanmaktaydı. Ahşaptan yapılan park o zamanın çocuklarını o kadar mutlu etmişti ki çocukların vazgeçilmezi olmuştu. Aileler tarafından yoğun ilgi gösterilmesi o zamanın firmalarını yeni arayışlara yönlendirmiştir.

İlk farklı ürünler metalden yapılmıştır. Sonrasında Polietilenden daha sonra ise çocuk oyun parkları fiberglas kompozit ürünlerden yapılmaya başlanmıştır. Cam elyafı olarak tanımlanan fiberglas kompozit erimiş olan camın ufak deliklerden erimiş halde akıp sonrasında sertleştirilmesi ile üretilen bir maddedir.

Fiberglas kompozit malzemesinden yapılan ürünlerin çocuklar için tasarlanmış oyun alanlarında kullanılması çocuk parkı konusunda faaliyet gösteren birçok şirketin bakış açısını genişletmiştir. Artık çocukların hayallerindeki çizgi film kahramanları, oyun karakterlerine ait figürler oyun alanları için üretilmiştir. Sadece kaydırağı salıncağı ve tahtalivallisi olan sade bir oyun parkı yerine Şirineler, Şirin babalar, Nasreddin Hocalı çizgi film karakterli çocuk parkları çok ilgi görmüştür. Böylelikle çocuk parkları çocukların ve ailelerin vazgeçilmezi arasında yer almıştır.

Öncü Peyzaj

Şirketimiz Öncü Peyzaj, çocukların güven içinde eğlenebileceği keyifli vakit geçirebileceği ve parkta oynamak isteyen tüm çocukların psikolojik ve sosyolojik anlamda gelişimine destek olacak çocuk oyun parklarının satışı ve anahtar teslim kurlum işlemlerini yapmaktadır. Resmî web sayfamız olan oncupeyzaj.com adresinde istediğiniz ölçüde istediğiniz park aletlerini ekleyebileceğiniz çeşitler bulunmaktadır.

Çocuk oyun parkları ile bordür , ayraçlar, çalılar, çim tohumu, doğal taşlar, Damla sulama, hazır rulo çim, kamelya ve panel çit, sulama malzemeleri ve süs havuzları ürün çeşitlerimiz arasındadır.

Ağaç budama, bahçe ilaçlama, çim biçimi ve bakımı, havuz bakımı, hazır çim serimi, çim havalandırma, Dikey bahçe montajı, mini kazıcı ve kırıcı kiralama, otomatik sulama projelendirme, peyzaj bahçe bakımı, peyzaj proje tasarımı sulama montaj sistemi, peyzaj proje uygulama hizmeti firmamızın verdiği hizmetler arasında yer almaktadır. Türkiye’de talep edilen her yere hizmet veren şirketimiz çocuk oyun parkları noktasında satış ve kurulum işlemleri yapmaktadır.